T E S S I O . P L

Kim był Salvatore Tessio?

Urodzony w Sycylii młodzieniec wychowany w Nowym Jorku, Tessio poślubił swoją żonę Lucille w 1908 roku.

Tessio zaczął ze swoimi przyjaciółmi Peterem Clemenzą i Vito Corleone jako chuligani niskiego poziomu w nowojorskich Little Italy. W okolicy był już znany jako bystry i niebezpieczny, a jednak miał powiązania od najmłodszych lat, będąc dobrymi przyjaciółmi ze rusznikarzem Augustino Coppola.

Kiedy cała trójka była winna pieniądze Donowi Fanucciemu, Tessio jako pierwszy zgodził się z planem Vito, by dać Donowi znacznie mniej, niż się zgodzili. Niedługo potem obaj zrozumieli, że Fanucci został zamordowany przez Vito, ale nigdy mu o tym nie wspominali.

To Tessio odegrał znaczącą rolę w wojnie o oliwę z oliwek, osobiście zabijając wroga Dona, Giuseppe Mariposa. Gdy Vito zyskał na znaczeniu w podziemiach mafii, Tessio i Clemenza razem z nim, z których każdy ostatecznie osiadł w roli Caporegime. Jednak Vito poinformował obu mężczyzn, aby nie spotykali się towarzysko, mówiąc im, że to środek bezpieczeństwa. Tessio natychmiast zrozumiał, że ma to jedynie na celu powstrzymanie ich przed spiskowaniem przeciwko swojemu szefowi i zastosował się do tego. Był obecny na niespodziewanym przyjęciu urodzinowym Vito Corleone w 1941 r., Dostarczając ciasto.

Tessio był właścicielem klubu towarzyskiego na Brooklynie i stał się jego bazą operacyjną. Stamtąd zarządzał żołnierzami i był bardzo dobrze skomunikowany w całej dzielnicy. Większość federalnych śledczych uważała Tessia za mądrzejszego i mądrzejszego z dwóch kapów, choć znacznie złagodniał w dekadzie pokoju od czasu wojny o oliwę z oliwek. W rzeczywistości wiele grup wierzyło, że Tessio prowadził oddzielną organizację. Wykorzystano to kilkakrotnie na korzyść rodziny.

Jego reżimem byli żołnierze Nick Geraci, Momo Barone i Eddie Paradise. Tessio był początkowo bardziej zaufany dwóm kapo podczas wojny z Pięciu Rodzinami (musiał wybrać, czy zdrajcą w rodzinie był Clemenza czy Paulie Gatto), i powierzono mu zadanie zabicia Bruno Tattaglii i pomocy Michaelowi Corleone w zabójstwie Virgila Sollozza.

Tessio myślał bardziej o młodszym synu Vito, Michaelu, niż Clemenza czy Tom Hagen, ale nigdy nie wierzył, że jest wystarczająco silny, aby utrzymać rodzinę po tym, jak został nazwany spadkobiercą ojca. Po tym, jak Barzini zaczęli uciekać na swoje terytoria, Tessio i Clemenza poprosili o zemstę, ale Michael kazał im czekać. W tym czasie starzejąca się kapo rozwinęła objawy choroby Parkinsona.

Ostatecznie Tessio zaczął spiskować przeciwko Michaelowi. Na pogrzebie Dona Corleone’a Tessio zorganizował zabójstwo Michaela na szczycie pokojowym zorganizowanym przez Emilio Barziniego, który stał się najsilniejszym Donem w Nowym Jorku. Szczyt miał się odbyć na terytorium Tessia na Brooklynie, gdzie Michael miał być prawdopodobnie bezpieczny. W zamian Tessio odziedziczy rodzinę Corleone. Jednak Michael przewidział spisek, ostrzegając ojca, który zasugerował, że osobą, która zbliży się do niego w sprawie szczytu pokojowego, będzie zdrajca rodziny. Tom początkowo myślał, że zdrajcą będzie Clemenza, ale Michael nie był zaskoczony, ponieważ Tessio zawsze był mądrzejszy.

Gdy Tessio i Hagen przygotowywali się do szczytu, Cicci powiedział mu, że Michael jedzie osobnym samochodem. Tessio był wyraźnie zdenerwowany, mówiąc, że zepsuło to jego „aranżacje”. Hagen mówi, że on też nie może przyjść, podczas gdy Willie Cicci i kilku ludzi Clemenzy otaczają Tessio. Zdając sobie sprawę, że Michael dowiedział się o swojej zdradzie, Tessio poprosił Toma, aby powiedział Michaelowi, że to „tylko interes” i zawsze go lubił. Następnie Tessio zapytał Toma, czy mógłby go zdjąć z haczyka „ze względu na stare czasy”. Tom odrzucił swój apel.

Willie Cicci i kilku innych mężczyzn zawiozło Tessia do swojego klubu towarzyskiego Two Toms, gdzie stracono zdradzieckich mężczyzn. Tessio i jego martwi współspiskowcy zostali następnie zabrani na opuszczoną stację benzynową na Staten Island, gdzie został stracony przez swojego byłego protegowanego Nicka Geraci, podczas gdy Al Neri patrzył. Jego śmierć została przypisana rodzinie Barzini, ponieważ ich terytorium stanowiło Staten Island, co tłumaczyło śmierć Dona Barziniego w tym samym czasie.

Tessio…

Nazwa naszego systemu rezerwacji nie była inspirowana postacią fikcyjna z Ojca Chrzestnego, chociaż filmy są nam doskonale znane i należą do klasyki kina XX wieku.

Kto wie, może była to podświadoma decyzja wiernego fana, który w ten sposób oddał hołd swojej ukochanej trylogii…

Łukasz Macura

Related Post

Tessio.pl jest docenianym przez klientów rozwiązaniem do zarządzania rezerwacjami online dla małych i średnich firm. 

Wirtualna recepcja, która działa!

Tessio © 2020

+48 600 022 696 | wsparcie@tessio.pl

Icon made by Freepik from www.flaticon.com